Endodontija – tai dantų šaknų kanalų gydymas arba pergydymas.
Dantis yra sudarytas iš vainiko (danties dalis kurią matome burnoje) ir šaknų (kurios įsitvirtinusios kaule, esančiame po dantenomis). Šaknų viduje yra kanalai.
Priekiniai dantys turi po vieną šaknį, tuo tarpu šoniniai ir galiniai dažniausiai dvi arba tris. Šaknų kanaluose yra išsidėstęs nervinis audinys ir kraujagyslės. Šis audinys palaiko danties gyvybingumą. Kol šis audinys sveikas – dantis yra gyvas.
Kariesui pažengus gali prasidėti šio audinio uždegimas (pulpitas), dėl kurio tenka šaknies kanalus išvalyti ir nervinį bei kraujagyslinį audinį pašalinti. Po tokio gydymo kanalai yra užpildomi specialiomis medžiagomis. Toks dantis vadinamas negyvu.
Jeigu danties paviršiuje atsiradęs ėduonis laiku negydomas, pažeidimas didėja ir plinta į giliuosius danties sluoksnius, kol pasiekia giliausią danties sluoksnį, kuriame yra danties nervinis audinys ir kraujagyslės. Burnos bakterijos, kurios sukelia kariesą, pasiekusios šiuos audinius, sukelia jų uždegimą. Prasideda dantų skausmas.
Tai dvi panašios, bet skirtingos procedūros.
Šaknies kanalų pirminis gydymas yra atliekamas esant skausmui ar indikacijai šalinti danties nervus. Šio gydymo atveju danties šaknies kanalai gydomi pirmą kartą.
Danties šaknies kanalų pergydymas yra atliekamas jeigu po pirminio gydymo liko infekcija, gydymas buvo atliktas ne kokybiškai, dantis po kanalų gydymo buvo nesandarus ir pateko antrinė infekcija (priežasčių gali būti ir daugiau), bet visais atvejais danties šaknies kanalai yra gydomi antrą ar trečią kartą. Tokio gydymo atveju, danties šaknies kanaluose esantis užpildas yra šalinamas specialiais instrumentais ir naudojant mikroskopą. Kanalai užpildomi iš naujo.
Gydant dantį endodontiškai, labai svarbu dantį visiškai izoliuoti ir išlaikyti kuo švaresnę aplinką. Nuo to priklauso danties gydymo ar pergydymo sėkmė. Taip pat svarbi atliekančio gydymą gydytojo kompetencija ir patirtis. Mes visais atvejais rekomenduojame kanalų gydymui rinktis gydytoją, kurio specialybė yra būtent kanalų gydymas. Tai gydytojas endodontologas, kuris atlieka kanalų gydymą, pergydymą, vertinimą ir t.t.
Mūsų klinikos gydytoja endodontologė, turi ilgametę patirtį gydant danties šaknies kanalus.
„Pagalba dantims“ klinikoje, gydant šaknies kanalus, naudojamas vienas iš naujausių mikroskopų, kuris leidžia matomą vaizdą didinti daugybę kartų. Tokios pagalbinės priemonės leidžia matyti tai, ko plika akimi gydytojai nemato. Pavydziui rasti keturis danties šaknies kanalus ar pamatyti šaknies skilimą. Tuo tarpu be mikroskopo dažniausiai randami tik trys kanalai, dėl to gydymas gali būti nesėkmingas.
Mūsų gydytoja endodontologė pasiruošusi priimti visus, kuriems reikalinga jos pagalba. Nuoširdžiai laukiame kiekvieno iš Jūsų ir esame pasiruošę Jums padėti.
Laikinai skausmą sumažinti galite naudodami priešuždegiminius vaistus, tokius kaip ibuprofenas. Danties skausmui ūmėjant, namuose turimi vaistai gali nebepadėti ir numalšinti skausmą gali tik odontologinėje įstaigoje atliekamas gydymas. Klinikoje „Pagalba dantims“ suteikiame pirmąją pagalbą, esant danties skausmui, ir uždedame laikiną plombą. Toliau toks dantis turi būti gydomas endodontiškai – atliekamas pilnas dantų šaknų kanalų gydymas.
Dažniausiai skiriami vaistai dantų skausmo mažinimui yra ibuprofenas, paracetamolis ar nimesilis. Kartais gydytojai skiria antibiotikus, tačiau tam turi būti indikacijos.
Protinio danties skausmas, taip pat kaip ir bet kurio kito danties skausmas, yra malšinamas vaistais namuose. Laikinai gydytojas odontologas gali uždėti vaistų ir laikiną plombą, tačiau dažniausiai tokie dantys yra šalinami, nes kokybiškai sugydyti šių dantų dažniausiai nepavyksta.