Dantų ėduonis kankina ir mūsų mažuosius pacientus. Naujausiais duomenimis Lietuvoje kas antras vaikas iki trejų jau turi sugedusių dantų, o pasiekus ikimokyklinį amžių, dantų ėduonies sukeltų problemų turi jau 94 proc. šios amžiaus grupės vaikų. Vaikų burnos sveikatos situacija Lietuvoje yra viena prasčiausių Europos Sąjungoje, todėl siekiame šviesti tiek tėvus, tiek pačius vaikus individualios burnos higienos klausimais.
Vaikų dantų priežiūra turi prasidėti su pirmu išdygusiu dantuku, tai yra dažniausiai apie 6-8 gyvenimo mėnesį. Pažindintis ir pratintis prie dantų priežiūros patartina dar anksčiau. Viena pirmųjų priemonių gali būti sterili marlė, suvilgyta vandenyje, su kuria švelniai masažuojamos dantenos ryte bei vakare. Kai tik atsiranda pirmasis dantukas – valymas turėtų būti švelnus ir atsargus, nes aplink dantį esančios dantenos yra jautrios.
Tolimesnei dantų priežiūrai jau reikėtų įsigyti ir naudoti kūdikiams skirtas dantų priežiūros priemones. Patariame dantukus valyti po valgio ir mamos pieno. Tokiu būdu galima, kuo anksčiau supažindinti vaiką su burnos priežiūra, pripratinti prie ritualo ir užtikrinti sveiką burnos ertmę.
Vizitas pas gydytoją odontologą yra svarbi patirtis, nuo kurios priklauso kaip ateityje vaikas reaguos į gydytoją. Todėl rekomenduojame nelaukti, kada atsiras danties skausmas ir apsilankymą pas odontologą dantų priežiūrai nuo pirmųjų dantukų.
Taip tėvai bus pamokyti teisingos dantų priežiūros namuose, išgirs individualias rekomendacijas ir kartu kurs ryšį su vaikučiu. Vėliau lankytis profilaktiniams vizitams rekomenduojame kas 6 mėnesius, nebent kyla klausimų ar pastebimos problemos.
Jeigu vaiko pirmasis vizitas pas odontologą vyksta vėliau, tokio amžiaus, kada vaikas yra suprantantis, labai svarbu su vaiku kalbėtis. Papasakokite apie dantų priežiūrą, kad odontologo kabinete yra smagi kėdė, su kuria galima pakilti ir kad vaikučio laukia besišypsantis gydytojas. Jokiu būdu negasdinkite vaiko skausmu ar nemalonumais.
Pieninių dantų priežiūra namuose yra privaloma kaip ir kiekvienam suaugusiam. Ryte ir vakare, mažiausiai 2 minutes arba tol, kol išvalysite kokybiškai.
Nuo pat pirmojo dantuko turėtų būti parinktos tinkamos priemonės. Vaikų odontologai rekomenduoja dantis valyti vieno dantys šepetėliu. Tarpdančiams naudokite tarpdančių siūlą ir pasirinkite tinkamą dantų pastą. Labai svarbu atkreipti dėmesį į fluoridų kiekį esantį pastoje. Nuo pirmojo dantuko rekomenduojame naudoti pastą su 1000 ppm fluoridų.
Svarbu, kuo anksčiau kūdikį pradėti pratinti prie dantų valymo, kad tai taptų įprasta ir malonia rutina. Vaikams dantis valyti turėtų tėvai iki tol, kol neišmoks koordinuotai laikyti šepetėlio. Tai yra mažiausiai iki 8 metų. Vėliau dantų išsivalymo kokybę rekomenduojame tėveliams patikrinti.
Individualias burnos higienos priemones vaikams parenka mūsų odontologai (odontologijos klinika Vilniuje).
Pradėjus dygti nuolatiniams dantims tiek tėvams, tiek vaikams, svarbu suprasti, kad šie dantys vaikui tarnaus visą likusį gyvenimą, todėl kokybiška jų priežiūra tampa ypatingai svarbi. Šiame etape vyksta daug pokyčių, vaikas tampa labiau savarankiškas, lavinama smulkioji motorika, galima leisti vaikui dantis valytis pačiam, tačiau tėveliams būtina dar kartą kruopščiai patikrinti bei, esant reikalui, patiems išvalyti dantis.
Pradėjus kristi pieniniams dantims ir dygti pirmiesiems nuolatiniams, pravartu nelaukiant pilnai išdygusių dantų apsilankyti pas odontologą pasikonsultuoti dėl dantų dengimo silantais.
Silantai – tai medžiaga savo sudėtyje turinti fluoro. Tarsi skysta plomba, kuri įliejama į danties vageles (vietas, kurios yra sunkiausiai išvalomos ir, tikėtina, greičiausiai suges). Tai dantį sustiprina ir efektyviai apsaugo nuo ėduonies.
Profilaktinių vizitų metu, taip pat stebimas sąkandis ir jeigu yra poreikis vaikai nukreipiami ortodontiniam gydymui.
Skiriami ibuprofenas ar paracetamolis pagal vaiko amžių ir svorį.
Dažniausiai pirmieji pradeda kristi apatiniai priekiniai dantys (5-6 metų).
Visi vaikų odontologai yra savo srities specialistai ir moka gražiai bei jaukiai bendrauti su vaikais. Todėl labai svarbu nuo pat pradžių vaikus vesti pas specialistą, kuris priima vaikus ir dirba ne tik su suaugusiais. Džiaugiamės savo klinikoje turėdami specialistus, kuriems pavyksta sukurti stiprų ryšį su mažaisiais pacientais.
Tai procedūra, kurios metu gydytojas anesteziologas naudodamas specialias medicinos priemones vaikutį užmigdo. Miego metu gydytojas odontologas sugydo dantukus pagal iš anksto sudarytą gydymo planą. Narkozės pliusas dantų gydymo atžvilgiu – vieno vizito metu sugydomi dažniausiai visi dantys (tuo pačiu dantys gali būti šalinami).
Šios procedūros metu, vaikutis nemiega, tačiau specialių medikamentų pagalba sukeliamas sąmonės slopinimas, dėl kurio procedūros metu pacientas atsipalaiduoja, jaučiasi komfortiškai, ramiai. Šios procedūros metu dažniausiai gydomas vienas arba du dantys, taip pat gali būti atliekamas dantų šalinimas.
Sedacija nuo narkozės skiriasi tuo, kad vaikas nemiega, tačiau yra ramesnis.