Kaip valyti dantis?

Dantų priežiūra prasideda namuose.
Individuali burnos higiena

Dažnas mūsų odontologijos klinikos „Pagalba dantims“ pacientas, atvykęs konsultacijai, gydymui ar burnos higienai, dar pildydamas informaciją apie save, pažymi, kad moka ir žino, kaip valytis dantis. Deja, apžiūros metu, susiduriame su realybe. Pacientai mano, kad moka valyti dantis o dantys genda dėl jų „silpnumo“. Tačiau pirmoji ir pagrindinė priežastis, kodėl genda dantys yra netaisyklingas dantų valymas. Gydytojai tiki, kad pacientai dantis valo. Tačiau valymas dažnai nėra toks kokybiškas koks galėtų būti.

Kaip valyti dantis?

Dantis rekomenduojama valyti bent du kartus per dieną. Mažiausiai 2 min., o tiksliau – tol, kol kokybiškai nuvalomi. Vakare po dantų valymo reikėtų jau nevalgyti, neužkandžiauti, o gerti tik vandenį. Dienos metu po valgio dantis skalauti vandeniu ir pakramtyti kramtomąją gumą ar sučiulpti pastilę su ksilitoliu.

Taip pat norime atkreipti dėmesį į dantų šepetėlių priežiūrą – dantų šepetėliai turi būti laikomi atskirai kiekvieno šeimos nario. Juos keiskite kas 3 mėnesius arba dažniau jeigu: sergate (po kiekvienos ligos pakeiskite šepetėlį) arba šereliai išsiklaipė (tai parodo, kad valote per stipriais judesiais).

Kaip taisyklingai valyti dantis

Dantų valymo eiga:

  1. Irigatorius

    Irigatoriumi pašaliname didžiausius maisto likučius iš tarpdančių.

  2. Dantų siūlas

    Su dantų siūlu išvalome tai, ko nepašalina irigatorius. Valome dantų siūlą priglausdami prie danties paviršiaus, kad nesužalotume dantenų.

  3. Tarpdančių šepetėliai

    Tarpdančių valymas su individualiai parinktais tarpdančių šepetėliais.

  4. Dantų valymas šepetėliu ir pasta

    Tinka tiek rankinis, tiek elektrinis bei vieno danties šepetėlis. Pasta pasirenkama individualiai arba pagal gydytojo paskyrimą.
    Dantų valymo judesiai – šepetėliu braukite nuo dantenų žemyn, vadinamaisiais šluojamaisiais arba vertikaliais judesiai. Taip pat galite valyti rotaciniais judesiais (ratukais). Jokiu būdu nevalykite horizontaliai – taip pažeisite emalį.

  5. Liežuvio valymas su liežuvio gramdikliu arba paprastu šepetėliu.

    Ant liežuvio gausu bakterijų. Tai viena nešvariausių vietų burnoje. Todėl labai svarbu liežuvį nuvalyti, taip dar labiau pajusite švaros jausmą.

  6. Po dantų valymo išspjauname pastos likučius

    Išskalauti vandeniu nereikia, kad seilėse kuo ilgiau liktų visos reikalingos dantims medžiagos, esančios pastoje. Todėl dantų pastas reikia rinktis atsakingai ir pasitarus su gydančiu odontologu.

Pagrindiniai neteisingai nuvalytų dantų požymiai: kraujuojančios dantenos, blogas kvapas, pasikartojantis/antrinis kariesas, spalvos pokytis. Norint išvengti šių požymių, svarbi tiek profesionali burnos higiena odontologo kabinete, tiek kruopšti individuali burnos higiena namuose. 

Elektriniai ar rankiniai dantų šepetėliai?

Nuo dantų šepetėlio išvaizdos dantų valymo kokybė nepriklauso. Vienintelis dalykas į ką reikia atkreipti dėmėsį – šerelių minkštumas. Jie privalo būti minšti, arba pagal indikacijas (esant labai jautrioms dantenoms ar po operacijų jie gali būti super minkšti). Jokiu būdu nepirkite šepetėlių su vidutinio kietumo ar kietais šereliais, nes mechaniškai nutrinsite emalį.

Kiti įrašai:

No posts were found matching your selection.