Iš visų burnos ertmės ligų dantų ėduonis ir periodonto ligos yra labiausiai paplitusios. Jų priežastis – bakterinės dantų apnašos. Tai yra pirminis ir didžiausias veiksnys. Norint to išvengti, privaloma laiku atlikti profesionalią burnos higieną ir pagal rekomendacijas laikytis individualios burnos higienos namuose.
Burnos higiena – tai apnašų valymas nuo dantų, naudojant specialius instrumentus bei priemones. Šią procedūrą gali atlikti burnos higienistas arba gydytojas odontologas. Dantų higiena skirstoma į individualią bei profesionalią.
Individuali burnos higiena – tai dantų priežiūra ir valymas namuose. Dantų higiena ir sveikata didžiąja dalimi priklauso nuo to, kaip juos prižiūrite namuose.
Profesionali burnos higiena – tai dantų ir dantenų priežiūra bei apnašo valymas odontologo kabinete. Po burnos higienos, paskiriamas sekantis apsilankymas, kuris priklauso, nuo paciento dantų ir dantenų būklės. Taip pat parenkamos individualios priemonės, kurias rekomenduojama naudoti namuose.
Toks gydytojo ir Jūsų bendradarbiavimas duoda puikius rezultatus ir leidžia džiaugtis sveika šypsena.
Mūsų odontologijos kabinete (Vilnius, Pašilaičiai) atliekant dantų higieną yra nuvalomos minkštos apnašos ir pašalinami dantų akmenys. Apžiūrimos dantenos, vertinama jų sveikata. Tam naudojami profesionalūs instumentai ir specialios medžiagos.
1.
Jos gali būti minkštos, nespėjusios sukietėti. Tai maisto likučiai, kurių nenuvalote namuose, susimaišęs su bakterijomis. Gali būti kietos (dantų akmenys) – tai tas pats maistinis apnašas, kurio laiku nenuvalius jis mineralizuojasi ir kietėja.
Šiame etape, atliekant profesionalią burnos higieną, dantys valomi rankiniais bei mašininiais instrumentais. Pagal poreikį, gali būti naudojami vietiniai nuskausminantys vaistai, kad pasiektume maksimalų rezultatą ir sukeltume kuo mažiau diskomforto pacientui.
Namuose šių paviršių nuvalyti negalite. Labai svarbu nepalikti likučių po dantenomis, kitaip nepavyks išgydyti dantenų uždegimo. Šiame etape gydytojas arba burnos higienos specialistas dažniausiai naudoja didinamuosius akinius arba mikroskopą. Tik taip bus užtikrinta maksimali kokybė.
Apnašos gali pakeisti spalvą, nuo namuose vartojamų vaistų, maisto produktų, žalingų įpročių, tokių kaip rūkymas. Tokios apnašos šalinamos su specialiais milteliai, kurių koncentruota srovė purškiama į pigmentuotą sritį. Jų dėka efektyviai pašalinamos pigmentinės apnašos nuo dantų paviršiaus.
Po dantų apnašų valymo, dantys privalo būti nupoliruoti, išblizginti. To neatlikus, dantų paviršius liks šiurkštus, todėl apnašas kaupsis dar greičiau nei prieš procedūrą. Tai baigiamoji dalis, kai dantys nuvalomi specialia poliruojančia pasta, šepetėliais, poliravimo diskeliais ir kitais instrumentais.
Prieš ar po profesionalios burnos higienos, esant padidėjusiam dantų jautrumui, dantis galima dengti specialiu geliu ar kitais nujautrinančiais preparatais, kurie leidžia sumažinti diskomfortą. Procedūros metu ant dantų aplikuojami preparatai, kurių sudėtyje yra jautrumą mažinančių medžiagų. Šiek tiek palaukus, dantys nuplaunami. Efektas jaučiamas iš karto po procedūros. Lengvai, greitai ir be skausmo ženkliai sumažinamas dantų jautrumas.
Specialistas parenka tinkamiausias priemones ir paskiria sekantį vizitą, kuris gali būti po metų, o kitiems po savaitės. Tai labai individualu ir priklauso nuo esamos dantų ir dantenų sveikatos.
Kaip ir suaugusiems, taip ir vaikams, norint turėti sveikus dantis, privaloma laiku ir reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą. Burnos higiena vaikams taip pat atliekama. Higienos priemonės parenkamos pagal vaiko amžių ir dantų jautrumą, užtikrinant maksimalų komfortą. Reguliariai atvykstant į vizitus, formuojamas vaiko požiūris į burnos sveikatą, stiprinamas ryšys ir pasitikėjimas gydytoju.
Deja, tačiau remiantis statistikos duomenimis, Lietuva pagal vaikų sugedusių dantų skaičių, užima pirmąsias vietas Europoje. Tėvai yra atsakingi už sveiką vaikų šypseną ir požiūrį į burnos sveikatą, todėl turėtų bent kartą per metus atvesti vaikus profilaktiniam patikrinimui. Gydytojui paskyrus daugiau vizitų, į juos atvesti vaikus laiku ir užtikrinti pilnavertišką ir kokybišką burnos higieną namuose.
Planuojant implantavimą ar protezavimą privaloma atlikti profesionalią burnos higieną. Po gydymo, norint turėti ilgalaikį rezultatą, turi būti užtikrinama puiki burnos higiena. Kiek kartų per metus bus rekomenduojama atlikti profesionalią burnos higieną, priklauso nuo to kaip dantys prižiūrimi namuose.
Tai labai jautrus etapas, tačiau nėštumo metu dėl pasikeitusių hormonų, galimas nėščiųjų dantenų uždegimas. Bet kokiu atveju, nėštumo metu reikia atlikti burnos higieną ir sugydyti karieso pažeistus dantis. Palankiausias laikas atlikti procedūras yra antras nėštumo trimestras, kai nėščioji dar gali patogiai gulėti ir sumažėja pykinimas.
Profesionali burnos higiena atliekama mūsų odontologijos klinikoje, esančioje Pavilnionių g. 55, Vilniuje. Mūsų kolektyve dirba profesionali burnos higienos specialistė, turinti ilgametę patirtį šioje srityje. Pacientus, sergančius sudėtingomis dantenų ligomis, kurioms reikalingas kompleksinis gydymas, gydo med. daktaro laipsnį turintis gydytojas.
Šios procedūros kaina priklauso nuo naudojamų medžiagų, apnašų kiekio burnoje, nuo ligos stadijos (jeigu tai pacientas, turintis dantenų uždegimą ar sudėtingesnio laipsnio pažeidimus), nuo laiko ir vizitų skaičiaus, reikalingų atlikti procedūrą kokybiškai.
Dažniausiai vizitas trunka apie 1 val. Esant sudėtingai situacijai, vizitas gali pailgėti iki 90 min. arba būti skaidomas į du vizitus.
Gaivos ir švaros jausmas, švelnūs dantų paviršiai, padidėjęs dantų jautrumas, nežymus kraujavimas valantis dantis ar valgant, skausmingos ir jautrios dantenos. Tokie simptomai kaip: laisvos dantenos ir dantų paslankumas, gali būti jaučiami pacientams, kuriems yra periodonto patologija. Visa tai yra visiškai normalu. Dantys buvo pasidengę apnašu, kuris apgaubė dantis, o dantų akmenys juos sujungė. Todėl viską nuvalius atsidengia sveikas dantų paviršius, prasideda dantenų gijimas. Tik tuomet gali būti vertinama tikroji paciento dantų ir dantenų sveikata. Naudojant specialisto paskirtas priemones ir lankantis reguliariai – visi nemalonūs simptomai išnyks.
Po burnos higienos valgyti ir gerti galima iš karto.
Parą laiko po burnos higienos negalima valgyti ir gerti dažančių savybių turinčio maisto ar gerimų, tokių kaip: burokėliai, kava, karis, mėlynės, raudonas vynas.
Kelias valandas po procedūros venkite labai šalto ir karšto maisto, gėrimų. Jautrumui tęsiantis – naudokite specialias priemones, skirtas jautrumo mažinimui (dantų pastos jautriems dantims, jautrumą mažinantys geliai). Visas priemones, rekomenduojamas burnos higienos specialistų ar gydytojų galite įsigyti mūsų klinikoje.