Periodontologija – tai odontologijos šaka, kuri rūpinasi aplink dantį esančių audinių profilaktika ir gydymu. Lyginant su kitomis odontologijos sritimis, gydytojas periodontologas gydo ne sugedusius dantis, o minkštuosius ir kietuosius audinius, kurie supa dantį (dantenas, žandikaulio kaulą ir raištį, esantį tarp danties šaknies ir kaulo).
Dažniausia ligos atsiradimo priežastis – nekokybiškas dantų valymas. Ant dantų likusios apnašos ar dantų akmenys sukelia dantenų uždegimą. Dantenos parausta, paburksta, pradeda kraujuoti, sukelia diskomfortą, gali atsirasti blogas burnos kvapas. Periodontologai įspėja – minėti simptomai yra pirmieji dantenų uždegimo (gingivito) požymiai. Laiku nepašalinus susidariusių minkštų apnašų, dėl seilėse esančių mineralų jos kietėja, susidaro dantų akmenys. Jie gali būti tiek virš dantenų, tiek po dantenomis, kur namų sąlygomis išvalyti nebepavyks. Gingivitas (dantenų uždegimas) pažeidžia tik minkštuosius audinius, uždegimas yra lokalus.
Gingivito gydymas: profesionali burnos higiena, individualių priemonių parinkimas naudojimui namuose, gera individuali burnos higiena namuose, profilaktiniai apsilankymai pas gyd. odontologą ar burnos higienos specialistą. Laikantis visų rekomendacijų šioje stadijoje ligą galima greitai sustabdyti. Gydymo plano nesilaikymas arba laiku nesikreipiant į specialistus, šis uždegimas pereina į gilesnius audinius. Keičiasi ligos pavadinimas, prasideda periodontitas.
Laiku negydant gingivito (dantenų uždegimo), uždegimas pereina į gilesnius audinius ir prasideda, kitų audinių uždegimas. Laiku ir kokybiškai nenuvalius apnašų, susidaro akmenys. Jie gali būti matomi ne tik virš dantenų, bet ir po jomis. Nuo apnašų ir akmenų dantenos dirginasi, sutrinka dantenų kraujotaka, suardomas periodonto raištis, kuris yra kaip barjeras, saugantis kad maistas ir kiti nešvarumai nepatektų į kaulą. Todėl tarp dantenų ir danties atsiranda plyšys – „dantenų kišenė“. Laikui bėgant, uždegimas plinta, apima ne tik dantenas, bet ir žandikaulio kaulą, kuris ima tirpti. Taip gingivitas virsta periodontitu.
Ši liga gali būti įvairaus sunkumo. Netaikant gydymo, aplink dantį esantis kaulas tirpsta, todėl didėja danties paslankumas, dantį gali tekti šalinti.
Gydymo metodas priklauso nuo ligos stadijos. Gydytojas periodontologas konsultacijos ir apžiūros metu įvertina paciento burnos būklę ir sudaro gydymo planą.
Atsitraukus dantenoms atsidengia danties šaknies paviršius, o tai sukelia įvairaus laipsnio dantų jautrumą bei blogina šypsenos estetiką. Dantenų recesijos atsiranda dažniausiai dėl mechaninio pažeidimo, pavyzdžiui netaisyklingos dantų padėties ar ortodontinio gydymo.
Klaidinga nuomonė, kad turint implantų, dantimis rūpintis nebereikės, nes implantai negenda. Tai visiškas mitas. Nuo burnos higienos tiesiogiai priklauso implanto gyvavimo laikas, burnos kvapas, aplinkinių audinių sveikata. Turint implantus lygiai taip pat reikia lankytis profilaktiniams patikrinimams, profesionaliai burnos higienai ir tinkamai juos prižiūrėti namuose. Nesilaikant nurodymų, implantas gali iškristi lygiai taip pat kaip natūralus dantis, nes aplink esantis kaulas gali tirpti – implantas pradės judėti.
Konsultacijos metu įvertinama burnos ertmės būklė, nustatoma periodonto liga bei jos sunkumas.
Atliekamas periodontologinis ištyrimas: vertinama dantenų spalva, dantenų kraujavimas, matuojamos dantenų bei kaulinės kišenės, nustatomas dantų paslankumo laipsnis, atliekamos rentgeno nuotraukos, įvertinami paciento burnos ertmės higienos įgūdžiai, esant poreikiui, imamas mikroorganizmų pasėlis.
Remiantis ištyrimo rezultatais, gydytojas periodontologas sudaro gydymo planą, jį pristato pacientui, atsako į visus klausimus. Pacientui sutikus su gydymo planu, pradedamas planuoti sekantis vizitas, kurio metu bus pradedamas gydymas.
Jo metu atliekama profesionali burnos higiena, pacientas mokomas individualios burnos higienos, pacientui parenkamos tinkamos dantų priežiūros priemonės. Taip užkertamas kelias ligos progresavimui. Po kurio laiko, vertinama ar reikalingas tolimesnis gydymas.
Tai sunkesnio, pažengusio laipsnio periodonto ligų gydymas. Gydymo metu taikoma nejautra, todėl pacientas nieko nejaučia. Gijimo laikas yra ilgesnis. Tačiau, laiku taikant gydymą, galima ženkliai sumažinti arba visai panaikinti dantų jautrumą, sustabdyti ar sumažinti dantų paslankumą bei išvengti dantų iškritimo.
Chirurginiu gydymo metodu gali būti gydomas tiek periodontitas, tiek dantenų recesijos.
Siekiant išvengti ligos atsinaujinimo, pacientas turėtų laikytis nurodytų instrukcijų ir rekomendacijų. Siekiant, kad periodonto liga neatsinaujintų, būtina – gera paciento individuali burnos priežiūra namuose, reguliarus lankymasis profilaktinei apžiūrai ir profesionaliai burnos higienai bei kontroliniai vizitai pas gyd. periodontologą.
Gydymo metu naudojamas vietinis nuskausminimas, todėl nedidelis diskomfortas gali būti jaučiamas, tačiau skausmo naujausite.
Vienas pirmųjų periodonto ligų simptomų yra dantenų kraujavimas. Nelaukite kol kraujavimas praeis savaime, atvykite konsultacijai. Laiku negydant periodonto ligų, galimas dantų netekimas ne nuo jų sugedimo, o nuo aplinkinių audinių netekimo ir danties padidėjusio paslankumo.
Pirmąją savaitę po gydymo gali padidėti dantų ar dantenų jautrumas, gali būti juntamas maudimas. Tai yra laikina. Praėjus 1-2 savaitėms po gydymo, pajusite pirmuosius gydymo rezultatus, tokius kaip: gaivus burnos kvapas, sveikos dantenos, gražesnė šypsena.
Tiesa, dalis žmonių turi didesnį polinkį sirgti periodonto ligomis. Tačiau laiku diagnozavus ligą ir laikantis visų gydytojo rekomendacijų periodonto ligų vystymasis sustabdomas.
Gydymo trukmė ir sudėtingumas priklauso nuo ligų stadijos. Todėl svarbiausia laiku pasirodyti pas gydytoją odontologą. Taip ne tik sutrumpinsite gydymo laiką, bet ir išvengsite didesnių gydymo išlaidų.
Recesija – tai dantenų atsitraukimas žemyn, kai apsinuogina dalis danties šaknies. Gydymas priklauso nuo recesijos dydžio. Klinikoje „Pagalba dantims“ viskas prasideda nuo pokalbio ir konsultacijos. Remiantis ištyrimo rezultatais, parenkamas gydymo būdas: nechirurginis arba chirurginis.
Nechirurginis gydymas. Jeigu recesija nėra didelė, siekiant sumažinti dantų jautrumą bei sukurti estetiškesnį vaizdą, galima atlikti estetinį plombavimą.
Chirurginis gydymas: esant didesnei recesijai ar kuomet recesijos yra ant kelių gretimų dantų. Tuomet dantenos formuojamos, pakeliamos į reikiamą padėtį, kad taisyklingai apgaubtų dantį.
Jeigu prarasta daug dantenų audinio, gydoma naudojant dantenų pakaitalus arba naudojami paciento donoriniai audiniai, pavyzdžiui audiniai iš gomurio. Visais gydymo atvejais yra taikoma nejautra, todėl pacientas gali jausti tik diskomfortą, tačiau tikrai ne skausmą.
Prieš bet kokį gydymą svarbiausia atlikti profesionalią burnos higieną ir laikytis gerų burnos higienos įpročių namuose. Jeigu bus taikomas chirurginis gydymas, 24 val. prieš operaciją nerekomenduojama rūkyti, vartoti alkoholį, vartoti kraują skystinančių vaistų. Tačiau visus nurodymus ir rekomendacijas turėsite atmintinėje, kurią Jums pateiks gydytojas konsultacijos metu.
Tai dantenų atsitraukimas žemyn link šaknies. Taip atsidengia šaknies paviršius, kuris įprastai turėtų būti po dantenomis. Dėl „nuogo“ šaknies paviršiaus atsiranda dantų jautrumas, gėlimas nuo šalčio ar nuo oro. Kol recesija yra maža, dalis pacientų nejaučia jokio diskomforto ir tai yra tik estetinė problema,. Tačiau recesijai didėjant, gali padidėti danties paslankumas, kas gali lemti danties netekimą. Todėl, bet kokiu atveju, gydytojas privalo stebėti recesiją turinčius dantis.
Kišenėmis vadinamas tarpas, tarp dantenų ir danties. Įprastai kišenių nėra. Specialiu plonu instrumentu, kuris yra sugraduotas milimetrais, švelniai jį dedant tarp dantenų ir danties paviršiaus, pamatuojama, kiek jis įsikiša. Įprastai turėtų būti 1-2 mm. Stebint didesnį gylį, nustatoma diagnozė ir ligos laipsnis. Pagal tai parenkamas ligos gydymo būdas.
Gingivektomija – tai procedūra, kurios metu pritaikius vietinę nejautrą pašalinama dalis dantenų.
Toks gydymo metodas taikomas, kai išvešėjusios dantenos, esant pasikartojantiems uždegimams šalia nepilnai išdygusio protinio danties arba kai reikalingas klinikinis vainiko prailginimas, norint protezuoti ar plombuoti dantį. Mūsų klinikos periodontologas, Vilniuje atlieka visas minėtas procedūras.